V kaleidoskopu smyslu…
/Trochu o Litvě, o radosti, o festivale/
Když já si vybavím ze svých vzpomínek slova „Litva“, „Litevská kultura“, „Litevské divadlo“, hned mi naskočí světoznámá jmena …Čurljonis, Miltinis, Adomajtis, Banionis, Někrošjus, Tuminas, Michail Čechov… Nezapomenutelný „Hamlet“ od Někrošjuse v Plzni…
Mé vnitřní plátno zaplňují představy, předstihují jedna druhou… Hlavní chodba Litevské divadelní a filmové akademie ve Vilniusu, jako tunel s portréty Michaila Čechova… úsměvy, role, ostříží vnímaní světa, úsvit doby… Starý Vilnius… Útulné kafé se starožitnými židličkami a časem vybledlé fotky začátku XX. století, přitažlivá chuť mistrovsky uvařené čokolády, záblesky jantarových hor ve výlohách butikových obchodů… Stříbřité půvabné oči severských žen, elegantně oblečené, s trochu ironickým úsměvem muži… Žádné tepláky a lhostejně zavěšené kapuce mikin na zádech! Dokonalé moderní účesy, neuvěřitelné boty, jejichž kožené podrážky vyťukávají rytmus celého města…
A děti – různobarevná hejna takových ne moc křiklavých, ale zvědavých vrabčáku…
Jednoduchostí a majestátností ohromující plastika staré architektury, zraněná násilím panelákových zásahů… Vzbuzující dojem skoku až k nebi – kostely, věže… jako vyřezávání z černého lesklého papíru… v koutech dvorku tančící panterové kočky… A skupiny lidí, otočených ke slunku – ostrovy radosti a ticha ve slunečných dlaních… Tak inteligentní, tak rozměrově malá země – a má 40 univerzit! Spoustu Litevců je rozhozeno po světě – pracují, učí se… Je jich mnoho slavných. Vynikající knižní obchody, starožitnictví, antikvariáty… ale vše bez přepychu, nějaký asketizmus, skromnost a majestátnost ze všeho vyzařuje!
„Akvária“ univerzitních budov pro výuku nových generací a… rozbité, strašlivé, šklebící se, ještě z dob socializmu, koleje pro studenty. Světoznámá evropská univerzita v Šiauliai a taky světoznámé muzeum čokolády s fabrikou, kde si každý může vyzkoušet vyrobit vlastní čokoládu… „Křížový kopec“ - svaté místo a energetický bod, propojení zemských energií s Vesmírem – Kopec Naděje, zanesený do seznamu UNESCO, místo, kterých na zemi není až tak moc… kopec “Ukřižovaný láskou“ patří všem – celému světu…
A tam nás pozvali. Na Mezinárodní festival vysokých divadelních škol „Under the sun!“. Teď chápu, proč „Under the sun“! Slunce je celoročně vzácností v počasí Litvy a jeho teplo i světlo, prostupující skrz starověké siluety kostela a jantarová těla smrků, už dávno vešlo do rituálu SETKANÍ LIDÍ…
Šiauliai má 777 let! Ale po druhé Světové válce z jeho historických budov nezůstalo skoro nic… Kostel a vinný sklep rodiny ruských mecenátů umění, kam nás na závěr festivalu pozvali na ochutnávku vzácných vin a slívové vodky z roku 1815!
12 Vysokých škol z různých konců světa soutěžilo v hlavním programu festivalu: z Ameriky, Norska, Ruska, Dánska, Nizozemí, Lotyšska, Litvy, Finska a České republiky. Naše letadlo odstartovalo z Vídně přibližně v 11. hod. a přibližně v 19 hod. již nás čekali na ceremonii zahájení 8. mezinárodního festivalu „Under the sun!“ Venkovní teplota v Šiauliai se vyšplhala na +27 °C! Svítilo slunce!
Seznámení začalo díky nabídce zatančit si spolu lidové Litevské tance. I když naše oči hned zpozorovaly sněhobílé plachty ubrusů, prostírajících k nám pestrobarevné palety voňavého, krásně naaranžovaného, bohatého jídla a pití, začali jsme tančit! Najednou v melodii zaznělo… známe od dětství „Pec nám spadla, pec nám spadla…“ Jenom slova byla jiná… Naše oči poskakovaly spolu s nekončícími poskoky, kroky, tleskáním, úsměvy… Po večeři – seznámeni se scénou, noční zkouška: hrajeme zítra v 15:00! Čas na odpočinek není. V 8 hod. ráno zkoušíme se světlem. A už od 10 hod. poběží ve stejném sále celý festivalový program. Pracovní jazyky: litevsky, rusky, anglicky. Musím říct, že naši studenti perfektně zvládali všechny tři, ale anglický byl výborný, dokonce jsme naše představeni hráli v angličtině.
Čas je 15:00… Nechci popisovat trému, která doprovází každou premiéru, ale pro moje studenty to byla opravdová premiéra: „Metamorfózy“ jsme hráli poprvé. V sále bylo plno, mezi studenty a pedagogy byly i děti studentů a pedagogů…
Diváci se hned zapojili do představení, spoluprožívali každý jeho okamžik. Bylo to pro nás hodně inspirativní a povzbuzující. Konec – ticho – ovace!...
Prožili jsme velkou radost! Radost ze setkání s jiným světem, jiným divákem…a tím víc jsme si vážili zážitku, který jsme měli po představení. U některých diváku byly v očích slzy… „Harakiri! – tak se jmenuje herecký prožitek, který se povedl. Osobně já si myslím, že naši studenti byli výborní, měli radost z tvorby, hráli s divákem, jednali v obrazném systému Hájku, který je podstatou dramatiky „Metamorfózy“, pracovali týmově, profesionálně. Mám z toho příjemný pocit, že to, co je učíme na škole, přijímají, inspiruje je to, a dodává jim odvahu v hledání vlastní herecké cesty.
Dostali jsme hlavní cenu festivalu – Cenu za nejlepší představení – „The best performance“ a k tomu Cenu za nejlepší herecký výkon v kategorii „herečka“. Převzala jí Terka Slavkovská.
Ukázali jsme na festivalu mimo hlavní program i filmy z výuky filmovému herectví, které jsme natočili s mým předchozím ročníkem „Frida Kahlo“ a „Malý princ“, které byly velmi dobře ohodnoceny kritikou i divákem, a dostali jsme i speciální pochvalu od pedagogů z Ameriky a Norska, kteří mají výuku z filmování v hereckých ročnících. Láďa Odrazil, který hrál ve filmu „Frida Kalho“ a byl s námi na festivale, dostal hodně pochval za svůj herecký výkon. Seznámili jsme se na workshopech s procesem výuky herectví na jiných školách, debatovali jsme o metodách a pedagogice ve výuce, o morálním zákonu na uměleckých školách, o změnách, které jsou nezbytné v době zrození nového multikulturního prostředí.
Jsme vděčni Litevské univerzitě, jejich pedagogům a studentům za nezapomenutelný kulturní a lidský zážitek, a vděčni naší škole, která nám umožnila ukázat a vyzkoušet výsledky výuky herectví naší školy v mezinárodním kontextu.
doc. PhDr. Oxana Smilková CSc.
Vedoucí Atelieru činoherního herectví
JAMU, Brno, květen 2013
Tato inscenace dostala Cenu za nejlepší inscenaci, nejlepší režii a zanejlepší hlavní ženskou roli /Tereza Slavkovská/na mezinárodním festivale uměleckých divadelních škol v Litvě / ŠAULAJ/
Program |
Program |
|
![]() |
![]() |
|
Ocenění |
Ocenění |
|
![]() |
![]() |
premiéra: | 2013 |
---|---|
divadlo: | Studio Marta, Brno |
RežieOxana Smilková
HudbaDavid Janík
HerciDavid Janošek, Miška Fojtová, Terka Slavkovská, Jirka Svoboda, Mili Vyhnálková,
DIVADLA Národní divadlo PRAHA, Ha Divadlo BRNO, Slovácké divadlo UHERSKÉ HRADIŠŤĚ, Národní divadlo Moravskoslezské OSTRAVA,Divadlo mimiky a pohybu MOSKVA, Studio Marta BRNO, Slezské divadlo OPAVA, Karlovarské městské divadlo KARLOVY VARY,Komorní scéna Aréna OSTRAVA, Divadlo Questors LONDÝN
DIVADELNÍ A FILMOVÍ HERCI Miroslav DONUTIL, Ondřej PAVELKA, František NĚMEC, Jan NOVOTNÝ, Vilém UDATNÝ, Sabina KRÁLOVÁ, Jiří KRYTINAŘ, MartinPREISS, Jiří REIDINGER,
Jana BOUŠKOVÁ, Jan VLASÁK, Milan STEHLÍK, Petr PELZER, Tomáš PETŘÍK, Zuzana ŠAVRDOVÁ, HanaŠEVČÍKOVÁ, Vladislav BENEŠ, Klára JERNEKOVÁ,
Eva SALZMANNOVÁ
Copyright © 2008 - 2015 Oxana Smilková
Publikování nebo další šíření obsahu serveru www.smilkova.cz
je bez písemného souhlasu zakázáno.