K poskytování služeb a analýze návštěvnosti využíváme souborů cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací zde
alfred-radok

DIVADELNÍ REŽIE - Absolutní štěstí mouchy

Absolutní štěstí mouchy aneb poslední mystifikace Salvadora Dalí.

Původní scénář Oxany Smilkové vznikl jako materiál vycházející z výuky a metodiky práce se studenty ateliéru činoherního herectví Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Princip textové koláže umožňuje nejen studentům, ale i divákovi proniknout do procesu tvorby, který kultivuje lidskou duši, může člověka i společnost polidštit a otevřít také cestu k nalezení vlastního „Já“.

Umělci, jakými byli Tonino Guerra, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, nebo Salvador Dalí, se ve své tvorbě uchýlili k hledání duše, pronikli do nitra člověka. Všichni tito umělci věřili v polidštění člověka a proces tvorby pro ně byl prostředkem, který člověka duševně rozvíjel a polidšťoval. Ve scénáři Lidé a vlci italského scénáristy Tonina Guerry, který v prostoru fantastického snu Salvadora Dalí také vystupuje, je zachycen konflikt člověka a zvířete. Člověk, dříve spíš zvíře, s původním instinktem „zabít“, v sobě díky zvířeti nachází instinkt „chránit“. Nejinak tomu bylo v díle Fjodora Michajloviče Dostojevského Idiot, v němž se setkává Rogožin a kníže Myškin, tedy pudové instinkty a ztělesněné polidštění. Všichni tito umělci se setkávají v prostoru surrealistického snu Salvadora Dalí, který se odehrává za noci jeho sebeupálení a je vyplněn nikdy nekončící tvorbou.

Tvorba je stavba procesu polidštění člověka. Tvorba je stavitelství duše. Divák se účastní samotného procesu tvorby v konfliktním dialogu tvůrců s jejich výtvory. Tvůrci vedou dialog s divákem a společně se snaží najít a vzbudit touhu k tvorbě a cestu k duši. Akt, kdy se člověk stává člověkem, je právě akt tvorby, proto je jednou z ústředních postav Entechemie- duše- -Motýl. Inscenace vybízí diváka k tomu, aby si zvolil svoji cestu a zároveň se pozastavil nad otázkami, co dnes zmůže kultura, tvorba? Má vliv na lidskou duši?

http://www.divadelni-noviny.cz/uspech-jamu-ve-varsave

Diplom

 

premiéra: 2014
ocenění: International Theatre Schools Festival
divadlo: Studio MARTA, scéna divadelní fakulty jamu, Brno
absolutni-stesti-mouchy[1426715580].png

tvůrci a obsazení

  • AutorSalvádor Dalí

  • RežieOxana Smilková

  • Asistent režieDavid Janošek

  • Scéna a kostýmyJevgenij Kulikov

  • DramaturgieOxana Smilková, Dagmar Haladová

  • OsvětleníLukáš Paleček, Petr Kevin Kupka

  • ZvukJan Škubal

  • Pohybová spolupráceHana Halberstadt